Renkli Doppler Ultrasonografi (RDUS)

Clinic Antalya'da Yapılan Görüntüleme İşlemleri

Renkli Doppler Ultrasonografi incelemesi, tıpkı Ultrasonografi incelemesinde olduğu gibi radyasyon içermeyen bir tanı yöntemi olarak kullanılmaktadır. Renkli Doppler Ultrasonografi yöntemi ile bir organın veya damarının kan akımını incelemek mümkündür. Kan akımının miktarı, akımı engelleyen yapı varlığı, akımın normal yönde olup olmadığı değerlendirilebilir.

Doppler Ultrasonografi incelemesi, cihaza bağlı bir prob yardımıyla ve incelenecek organ ya da damar üzerine jel sürülerek gerçekleştirilir. Jeller, probun cilde sıkı temasını ve gönderilen sesin daha derin dokulara ulaşmasını sağlar.

Renkli Doppler Ultrasonografi İncelemesi İle;

  • Kol ve bacak damarları
  • Karaciğeri besleyen damarlar
  • Böbreği besleyen damarlar
  • Boyun damarları
  • Gebelerde, anneye ve fetuse ait damarlar
  • Erkeklerde testisleri besleyen damarlar

Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan bir kitlenin damarlanması (kanlanması) incelenebilir. Gebelerde, anneye ve fetuse ait damarlar
Son adet tarihine göre gelişme geriliği şüphesi olan fetüslerde, hipertansiyonu olan gebelerde kan akımının hızı ve özelliği incelenerek olası anormaliler saptanır. “Obstetrik Doppler” adını alır.

Renkli Doppler Çektirmeden Önce Dikkat Edilecekler

  • Karın içerisinde bir organ (karaciğer, pankreas, böbrek vb.) incelenecek ise hastanın aç olması, oluşabilecek gazı engelleyerek incelemenin daha kaliteli gerçekleşmesini sağlar.
  • Yetişkinlerde 5 saat açlık gereklidir. Bu süre içerisinde sigara dahil hiçbir şey yenilip içilmez.
  • Karın bölgesi incelemeleri dışında önceden bir hazırlık gerekmemektedir. İnceleme sırasında gözlük, saat, metal eşya gibi cisimlerin çıkartılması gerekmez. Ancak incelenecek bölgenin, probla temas alanının sağlanması için açıkta olması gerekir.

Renkli Doppler Ultrasonografi Nasıl Çekilir?

Hasta sırt üstü yatar, cilt üzerine jel sürülür. Prob adı verilen cihaz ile karın içindeki organlar cilt üzerinden incelenir. İnceleme sırasında, karın bölgesinin iyi incelenmesi için hastadan nefesini tutması istenir. Bunun için derin nefes aldıktan sonra olabildiğince hareketsiz kalıp, nefesi vermemek gerekir. Bu süre kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 10-15 saniyedir.